Dnešný dátum: 19 04 2024
Lopúch plstnatý
Arctium tomentosum Mill. / Astrovité

Dvojročná bylina s vretenovitým koreňom a ryhovanou, rozkonárenou, riedko olistenou stonkou. Ostatné veľké listy tvoria prízemnú ružicu. Fialové súkvetia sú opradené „pavučinou" a usporiadané v okolíkatých strapcoch. Plod je nažka. Táto rastlina často rastie v miernych pásmach, na opustených skládkach a rumoviskách (ruderálna rastlina). Na liečebné účely sa používa od nepamäti rovnako ako lopúch väčší  (A.  lappa).

Ako pri lopúchu väčšom aj tu sa zbierajú korene (Radix bardanae) mladých, jednoročných alebo prezimujúcich rastlín. Dôkladne sa očistia, umyjú, zbavia zelených častí, pozdĺžne sa rozrežú a sušia sa na dobre vetraných miestach alebo v sušiarňach pri teplotách do 35 °C. Účinné látky sú rovnaké ako pri lopúchu väčšom (výskumy o drogách lopúcha nie sú ešte farmaceutický uzatvorené),  používajú sa na tie isté účely: ako pomocné liečivo pri cukrovke  (vysoký obsah inulínu), ako prísada do kúpeľa pri vredoch a vyrážkach a na masáž pokožky hlavy. Niekedy sa na liečebné  účely používajú čerstvé listy a korene alebo len šťava z koreňov, čo podporuje činnosť žlčníka a vylučovanie moču a posilňuje tvorbu potu. Detailné obrázky znázorňujú  rozdiel  medzi súkve- tiami  A.  tomentosum  (vľavo)  a  A.  lappa (vpravo).

Termín kvitnutia: júl—september
Termín  zberu  (korene): september—október, marec-aprílCopyright © 2010, Fibra print s.r.o.. Všetky práva vyhradené. | webdesign & code : Fibra print  | 

Správca stránky nezodpovedá za škody spôsobené požitím alebo zle pochopeným textom, zverejneným na tejto stránke.
Všetky informácie na stránke majú len informatívny chrakter.