Dnešný dátum: 19 04 2024
Tekvica obyčajná
Cucurbita pepo L. / Tekvicovité

Jednoročná kultúrna rastlina s plazivou, až 5 m dlhou stonkou a striedavými, srdcovitými listami. Veľké žlté kvety majú dlhšie stopky a sú jednodomé. Samčie kvety sú v pazušných zväzočkovitých súkvetiach, samičie rastú jednotlivo. Plod je bobuľa. Pôvodnou domovinou tekvice obyčajnej je Stredná Amerika.  Odtiaľ sa rozšírila do celého sveta a pestuje sa v mnohých formách ako zelenina, olejna­tá a kŕmna plodina.
Na liečebné účely sa z vyzretých plodov vyberajú semená (Semen Cucurbitae) a rýchlo sa sušia na slnku. Obsahujú až 50 % olejov, silicu, bielkoviny, lecitín, glykozid kukurbitín, saponíny, živicu a iné neznáme látky. Tekvicové semená sú ešte stále odporúčaným a používaným pro­ striedkom proti črevným parazitom. Vy­ lupujú sa zo semenného obalu a jedia sa čerstvé. Dospelí môžu zjesť 200 až 250 semien, deti 50 až 200. Nemajú nijaké neželané vedľajšie účinky. Na ten istý účel sa niekedy mieša odvar zo semien s ricínovým olejom. Anthelmintické účinky majú aj semená uhoriek. Tekvicové plody obsahujú okrem vody aj cukor, bielkoviny, tuky, vitamíny a do­statok minerálnych látok. Pripravujú sa
z nich kompóty a marmelády. Čerstvá tekvicová šťava má močopudný účinok a odporúča sa pri obličkových chorobách. Tekvica je okrem toho významná peľonosná a medonosná rastlina.


Termín  kvitnutia: jún -september
Termín  zberu   (semená):  august-október


Copyright © 2010, Fibra print s.r.o.. Všetky práva vyhradené. | webdesign & code : Fibra print  | 

Správca stránky nezodpovedá za škody spôsobené požitím alebo zle pochopeným textom, zverejneným na tejto stránke.
Všetky informácie na stránke majú len informatívny chrakter.