Dnešný dátum: 14 06 2024
Slnečnica ročná
Helianthus annuus L. / Astrovité

Jednoročná vysoká rastlina s priamou, niekedy aj rozkonárenou stonkou, ktorá sa pestuje na celom svete ako olejnina, krmovina a okrasná rastlina; pochádza zo Severnej Ameriky. Stonka je v dolnej časti obrastená veľkými srdcovitými lista­mi, neskôr sa na konci stonky vytvára
úbor so žltými jazykovitými (sú nerodivé) a terč s hnedými rúrkovitými kvetmi. Plod je nažka. Pre farmáciu má význam semeno (Semen helianthi). Poskytuje olej, ktorý obsahuje glyceridy nenasýtených kyselín: linolovej a olejovej a nasýtených kyselín: palmitovej a arachovej. Olej používaný vo farmácii sa získava studenou cestou lisovaním rozdrvených nažiek. Slnečnico­vý olej nevysychá. Uplatňuje sa v potravi­nárstve ako dôležité antisklerotikum s priaznivým vplyvom na vývin detského organizmu. Vo farmaceutickej praxi sa olej používa na prípravu mastí a náplastí.
Vyrába sa z neho diachylová masť a ná­plasť, mazadlá s amoniakom a alkoholové mazadlá s mydlom proti reumatickým bolestiam. V niektorých krajinách sa zbierajú aj kvetné úbory (Flos helianthi). Droga uží­vaná ako prášok alebo zápar lieči zápaly horných dýchacích ciest, pôsobí močopudne a pomáha pri nadúvaní a hnačkách. Slnečnice sú aj vynikajúce medonosné rastliny.


Termín kvitnutia: jún - september
Termín zberu (semená): august - október (úbory): jún - august


Copyright © 2010, Fibra print s.r.o.. Všetky práva vyhradené. | webdesign & code : Fibra print  | 

Správca stránky nezodpovedá za škody spôsobené požitím alebo zle pochopeným textom, zverejneným na tejto stránke.
Všetky informácie na stránke majú len informatívny chrakter.