Dnešný dátum: 23 05 2024
Nátržník vzpriamený
Potentilla erecta (L.) / Ružovité

Trváca bylina so silným podzemkom a priamou, rozkonárenou stonkou. Prí­ zemné listy sú stopkaté, dlaňovité a troj - až päťpočetné. Stonkové listy sú sediace. Žlté kvety rastú na dlhých pazušných stopkách. Plody sú nažky. Čerstvé korene voňajú príjemne ružami. Tento rastlinný druh je rozšírený v rozsiahlom areáli v Európe a Ázii a siaha až ďaleko na sever. Rastie na lúkach a na pasienkoch, v lesoch a v priekopách.
Na liečebné účely sa zbierajú korene (Radix tormentillae). Používajú sa na to trojprstové motyčky. Silnejšie korene sa po očistení rozrežú a sušia sa na lieskach v prievane alebo v sušiarňach pri teplo­tách do 40 °C. Droga obsahuje až 15 % kondenzovaných katechínových trieslo­vín, triterpenoidný alkohol tormentol, glykozid chinoín a ďalšie látky. Používa sa ako účinný prostriedok proti hnačkám, úplavici a vnútorným žalúdočným a črev­ným krvácaniam, súčasne pôsobí dezin­fekčné proti choroboplodným mikroorganizmov uplatňuje sa v čajovinových zmesiach pri podpornej liečbe cukrovky. Príliš silný odvar však môže mať za násle­ dokdávanie. Zvonka sa droga používa vo forme obkladov a mastí pri mokvajúcich kožných vyrážkach a popáleninách. Od­var a tinktúra slúžia ako kloktadlo pri zápaloch mandlí a ústnych slizníc. Vo veterinárnej medicíne sa nátržník vzpria­mený používa na liečbu hnačiek, proti krvácaniu a na ošetrovanie rán.


Termín kvitnutia: máj - september
Termín zberu (podzemky): september - októberCopyright © 2010, Fibra print s.r.o.. Všetky práva vyhradené. | webdesign & code : Fibra print  | 

Správca stránky nezodpovedá za škody spôsobené požitím alebo zle pochopeným textom, zverejneným na tejto stránke.
Všetky informácie na stránke majú len informatívny chrakter.